navigace

Naši lídři

Rozhovor s Pavlem Csonkou

Pavel Csonka:

„Do roka vzniknou v Lounech dvě parkoviště! Za nás mluví práce. Zatímco ODS zrušila špitál, zařízla lékaře, já do města přivedl zubaře“

Pravicové strany v Lounech zrušily špitál a zařízly lékaře. My jako ČSSD oživili alespoň zubaře. To řekl v rozhovoru pro Moje Louny opoziční zastupitel Pavel Csonka (ČSSD). Proč chce zpět svoz odpadu jednou za 14 dní? A na co se mohou občané těšit, zvítězí-li jeho tým?

V současném zastupitelstvu jste v opozici. Vy sám říkáte v "aktivní opozici". Podařilo se vám něco za uplynulé volební jako aktivní opozici ovlivnit? Je něco zásadního, na co můžete být pyšní?

Zachránili jsme Daliborku – nejstarší dům v centru Loun. Právní zástupce města by jej nechal prodat v dražbě, jak uvedl ve vyjádření k žalobě, bez vědomí zastupitelstva za tiché podpory vedení města. Prosazovali jsme navýšení platů zaměstnanců v sociálních službách v přímé péči o 10 procent. Podařilo se díky nám zastřešit některé zastávky MHD. A pyšní jsme i na to, že jsme město učinili transparentnějším. Zprůhlednili jsme a zpřehlednili smlouvy, odborně řečeno jsme se zasadili o pasportizaci smluv. Koalici se do toho příliš nechtělo, ale nakonec se to po dvou letech povedlo. Kdokoli z občanů se tak může díky nám přesvědčit, kolik peněz a komu jde z obecní kasy, kterou každý občan Loun naplňuje tím, že pracuje a odvádí daně. 

Tak se veřejnost mohla mimo jiné dozvědět, že někdejší zastupitel za ODS Josef Klesal si z Loun udělal dojnou krávu. Podle smlouvy, kterou má jeho firma s městem, si pronajímá Barokní špitál včetně minigolfu za zhruba 34 tisíc korun ročně! A takto laciný nájem má po dobu 50 let, byť jsme na jednání zastupitelstva na tento problém upozorňovali. A není jediným protěžovaným podnikatelem. Jako řádný hospodář se město nechová ani v případě pronájmu lounského výstaviště. Je snad nájem 200 -300 tisíc korun ročně pro firmu z Chabařovic s miliónovými zisky z jedné výstavy pro město výhodný, neřekl bych. Tyto příklady nejsou vzorem férového přístupu k podnikatelům a živnostníkům. Bohužel tuto neférovost podporuje současné vedení v čele s panem Šabatou. Pokud by město řídila ČSSD, nájem na výstavišti by byl minimálně vyšší, popřípadě by areál provozovalo Město Louny, protože bychom díky tomu získali peníze na stavbu nových parkovacích míst, po kterých Louňané tolik volají a vedení radnice je asi neslyší. No a abych nezapomněl, tak posledním naším úspěchem bylo pozastavení prodeje pozemku za Lidlem, neboť prodejní cena byla naprosto neadekvátní cenám v čase a místě obvyklé. Toto se skutečně potvrdilo novým znaleckým posudkem, který na místo 890.000,- Kč stanovil cenu na 1.900.000,-Kč. Tedy tomu říkám chovat se jako řádný hospodář!

Byl jste velmi kritický směrem ke starostovi Radovanu Šabatovi v případu tzv. Zrušení on-line vysílání z Městského zastupitelstva. Osobně mi to připadalo tak trošku jako hon na čarodějnice a to nejen od vás. Opravdu t.č. nemocný starosta rozhodl o zrušení vysílání? Nějak se mi to nezdá...

Nemocný, a proto podle zaměstnanců pobíhal na úřadě? Chodil na jednání Rady města i hlasoval, jak je možno zjistit dle zápisů z jednání Rady města. Dokonce jsem s ním na úřadě i osobně mluvil, a tudíž jsem v té době žil v domnění, že starosta je již v práci. Nevím, jak nastavené měl tedy pan starosta vycházky, ale musel je mít nastaveny velmi široce, jak by dosvědčili někteří úředníci, kteří ho viděli. Víte, taky jsem byl v pracovní neschopnosti a netroufl jsem si dobu vycházek porušit. Ptal jsem se na úřadě a bylo mi řečeno, že je to na výslovné přání pana starosty Šabaty. Takže Vaše osobní pocity, že šlo o hon na čarodějnice nepovažuji za adekvátní dané situaci. Pravda je taková, že se pan Šabata po nemoci spíše obával veřejně řídit jednání zastupitelstva.

Co vaše práce Krajského zastupitele? Louňáky by asi nejvíce zajímalo, jak konkrétně z této pozice můžete být městu prospěšný.

Dovolím si vás opravit. Ne že můžu, ale už dokonce jsem jako krajský zastupitel městu prospěšný. Naprostou většinu Louňáků štve, že ODS v Lounech zlikvidovala plnohodnotnou nemocnici, a oni musejí dojíždět do Žatce, Slaného či na Kladno. Pravicové strany ODS, TOP 09 v Lounech pro zdraví občanů neudělaly ale lautr nic. Naopak. Zrušily špitál, zařízly lékaře. My jako ČSSD oživili alespoň zubaře. Byl jsem to totiž já, Pavel Csonka, kdo na kraji pro Louny nastartoval dlouhá jednání a získal podporu celého zastupitelstva pro prostory, v němž vzniká zubní klinika – „Vaše zubní centrum“. Mým přáním je, aby odborných lékařů se svou praxí bylo v Lounech víc. Pro teď jsem ale rád, že se nám povedlo získat tuto společnost pro Louňáky. Jako problém vidím, že současná koalice nehodlá s opozicí spolupracovat až na některé výjimky, přesahující rámec volebního období či ,když jim „ teče do bot“. Prostě komunikace je neprosto mizerná, dokonce jsem slyšel od některých koaličních zastupitelů, že by se s námi (opozičními zastupiteli) neměli vůbec bavit, což mně osobně připadá naprosto nesmyslné, když společně máme pracovat pro občany našeho města.

Je něco co stávající koalici, která má většinu a své lidi v Městské radě máte opravdu za zlé?

Nelíbí se nám neférové podmínky pro živnostníky a podnikatele, pro schopné Louňáky, kteří by se rádi živili tím, co umí, ale nejsou vyvolenými. Obecně se nám nelíbí způsob jednání zastupitelstva, kdy koalice jen s velkou nechutí podpoří zlomek našich návrhů pro zlepšení života v Lounech jen proto, že jsme opozice. Vždyť i zveřejnění smluv neustále prodlužovali až na dva roky. Za velký problém hraničící s trestní odpovědností považujeme zejména prošustrované peníze, které byly vyplaceny bývalé ředitelce mateřinky paní Hajmové, a to ve formě finanční odměny namísto dohody o narovnání. Minimálně muselo město navíc zaplatit odvody na sociální a zdravotní pojištění. Pro náš návrh, který podpořila celá opozice o tom, aby škodu viníci uhradili, nikdo z koalice nehlasoval, i když z koaličních kuloárů mi bylo řečeno, že  sice máme pravdu, ale nikdy to neprohlasujeme. Za zlé také považuji, že město nevyužívá plně všech dotačních titulů, jako např. poslední dotace z MPSV s 5 % spoluúčastí v minimální hodnotě 1 milion korun město Louny také nevyužilo.

Co váš nový program? Většinou, v obecně rovině, jsou to "jen řeči". Vypíchněte prosím několik, konkrétních a konkrétně měřitelných cílů, které hodláte realizovat.

Pokud jste v koalici a město vedete, pak ten program prosazujete. My jsme ovšem v opozici, tudíž logicky máme omezené možnosti. A je tedy obrovským úspěchem, že se nám jako ČSSD v Lounech podařilo prosadit něco z programu. Jestliže nám ale voliči dají zelenou a budou chtít, abychom město spravovali my, okamžitě začneme s budováním nových parkovacích míst. Protože to je pro Louňáky velký problém. Je čím dál víc aut a nová parkoviště současné vedení reprezentované panem Šabatou nestaví. A to dokonce přesto, že jsme na jednání zastupitelstva navrhli vytipované plochy, kde a jak parkovací místa budovat. Takže jasně měřitelný cíl? Pokud voliči zvolí v Lounech do vedení radnice ČSSD, do roka vzniknou dvě nová parkoviště. Pokusíme se přivést alespoň dalšího odborného lékaře se specializací urologie a opthalmologie. A budeme se chovat jako řádný hospodář tak, aby bylo na opravy silnic, chodníků, parkovišť či hřišť a to tím, že zvýšíme pořadateli výstav na lounském výstavišti pronájem, nebo jej budeme provozovat samy. A obecně nastavíme férové podmínky pro živnostníky a podnikatele. A pokud se nám podaří zvýšit příjmy do obecní kasy, pak to určitě pocítí i všichni Louňané. Jak? Kupříkladu jim ušetříme peníze za svoz komunálního odpadu. Prostě to zaplatí obec. Bez výjimky a zvýhodnění jedné skupiny nad druhou. Ovšem jak říkám, musí se nám povést příjmy do obecní pokladny zvýšit.  V každém případě však vrátíme zpět možnost svozu komunálního odpadu 1x za 14 dnů, kdy toto zrušení naštvalo seniory, kteří poctivě třídili odpad, a nyní tuto motivaci ztratili. A velkým cílem je posílení Městské policie a spolupráce s Policií ČR k eliminaci protiprávních jednání zejména v oblastech jako je Tyršák a podobně. Nesmím zapomenout ani na studii protipovodňových opatření pro Louny, abychom co nejevíce pomohli našim zahrádkářům. Ale zásadním momentem je, aby lidé volili ČSSD jako kompletní kandidátku.

Na vaše mítinku (restaurace Na Letňáku) byly na fotografiích z vašeho FB profilu vidět známé tváře. Kdo kromě vás bude vaším volebním tahounem?

Kandidátku připravoval výbor místní organizace a po konzultacích se členy místní organizace předložil ke schválení jako celek. Snažili jsme se postavit kandidátku jen a jen z kvalitních lidí, kdy každý vzhledem ke své profesi či odbornosti má co nabídnout našim občanům. Tedy i kandidát na 10, 15,20 či 29 místě má skutečně co nabídnout. Je pravdou, že na 20. místě máme opět Vláďu Emingra – pediatra, který byl skokanem posledních voleb. O mandát zastupitele se však uchází i kandidáti z oblasti školství, sportu, kultury, sociální péče, bezpečnosti, energetiky a ekonomie.

Otázka na závěr, pro všechny stejná: S kým byste ŠLI (nikoliv nešli) do případné povolební koalice?

Vím, že to je otřepaná fráze a lidi ji neradi slyší. Ale nejdřív musí voliči rozdat karty, aby hráči věděli, s čím hrají. Když tohle nevíme, je to o spekulacích. Nevylučuji spolupráci s nikým. Hodně záleží na lidech, kteří získají mandát zastupitele, s kterými se dá poctivě pracovat a ne zametat průšvihy pod stůl, jako bylo dosud zvykem. Důležitý bude moment, na čem se s partnery shodneme. Čím víc shod, tím vyšší pravděpodobnost spolupráce.

Síla, která Louny rozhýbá. Jsme silný tým osobnosti ze všech oblastí.

Foceno pro kampaň 2018. Foto: Kristýna Junková

Představujeme Vám kandidáty do komunálních voleb 2018 v Lounech

 

KANDIDÁTNÍ LISTINA

 

Titul, jméno a příjmení                 věk                                        povolání                              místo trvalého pobytu

 

1.  Bc. Pavel Csonka                       53                               předseda zdravotního
                                                                                              výboru ZUK, 1988-2008
                                                                                              komisař Policie ČR                              Louny

2.  Mgr. Milan Čermák                  60                               pedagog ZŠ, 2000-2012
                                                                                             Ředitel ZŠ P.Holého                            Louny

3.  Mgr. Olga Krátká DiS.              38                                ředitelka MŠ                                        Louny

4.  Ing Michael Straka                   44                               ekonom, ekonom inv.                         
                                                                                             celků, člen finančního výboru ZUK   Louny

5.  Šárka Křivanová                        43                              asistentka gen.ředitele                       Louny

6.  Bc. Libor Kovařík DiS.               36                              vedoucí odd.soc.prevence
                                                                                             sociální pracovník                               Louny

7.  Otakar Kraus                             74                              důchodce                                              Louny

8.  Mgr. Jaroslava Ramešová       61                              pedagog                                            Louny

9.  Mgr. Milan Chrobák                 65                             rep. trenér cyklistiky                            Louny

10. Josef Gunár dipl.um.              51                              pedagog ZUŠ, ZŠ                                   Louny

11. Ing. Přemysl Čermák              34                              industrialization manager                   Louny

12. Ing. Jan Trefný                         39                             předseda HC Slovan
                                                                                           prof. trenér mládeže                            Louny

13. Ing. Alena Grünvaldová         62                             státní zaměstnanec                               Louny

14. Václav Prchlík                          22                             student                                                    Louny

15. Bc. Andrea Vlčková                47                             úřednice                                                   Louny

16. Bc. Lada Kleinerová                43                             učitelka MŠ                                             Louny

17. Miroslav Šámal                        38                            servisní technik                                      Louny

18. Mgr. Anna Růžková                31                             advokátka                                               Louny

19. MUDr. Vladimír Emingr         62                             lékař                                                         Louny

20. JUDr. Dagmar Csonková        52                             advokátka                                               Louny

21. Bc. Renáta Srkalová                43                             specialista staveb                                  Louny

22. Marcela Koubová                    34                             zást. vedoucí prodejny                         Louny

23. Šárka Řehánková                     42                             ved.operátor výroby                        Louny-Brloh

24. Radmila Podhráská                 49                             podnikatelka-účetnictví                        Louny

25. Hana Launová                          36                             pracovník ve zdrav.                                Louny

26. Franz Fiedler                            45                              technik                                                    Louny

27. Viktor Fürst                              61                              technik BOZP                                          Louny

28. Tomáš Petera                          40                              řezník                                                   Louny-Brloh

29. Roman Hubáček                      50                              podnikatel                                               Louny

CO chceme prosazovat v Lounech!

 

VÝCHOVA, VZDĚLÁVÁNÍ,  SPORT

Tato oblast si zasluhuje maximální pozornost z hlediska budoucnosti našich mladých občanů.

 1.  Zajištění dostatečného počtu míst v mateřských školách v nejbližší době
 2.  Důsledné monitorování celé oblasti školství
 3.  Jasné stanovení kritérií kvality škol i práce ředitelů
 4.  Důraz na kvalitu škol i vzhledem k jejich zaměření
 5.  Sledování kvality a vývoje školských zařízení ve spolupráci s rodiči
 6.  Prohloubení a zlepšení spolupráce MÚ, komise RM s jednotlivými školskými zařízeními formou častější a lepší komunikace oddělení školství s vedením jednotlivých školských zařízení a radami škol
 7. Důraz na kázeň ve školách a plnění povinností dětí i rodičů ve spolupráci se sociální péčí
 8. Pravidelná hodnocení reprezentace škol i města
 9. Maximální podpora školských zařízení v technické a materiální oblasti
 10. Zkvalitnění prezentace jednotlivých školských zařízení 
 11. Zvýšení možností výběru mimoškolních aktivit pro děti školního i předškolního věku (např. větší nabídka kroužků)
 12. Lepší ohodnocení lidí, kteří pracují s dětmi ve volném čase
 13. Podpora žáků při získávání různých certifikátů (např. jazykových)
 14. 2.000,- Kč balíček pro prvňáčky  lounských škol
 15. Podpora při studiu kvalifikačních tříd trenérů, kteří budou následně pracovat s dětmi
 16. Podpora jazykových, sportovních aj. soustředění nebo táborů pro děti
 17. Maximální podpora školního i mimoškolního sportu v Lounech
 18. Zbudování  „workoutového“ hřiště

 Naši kandidáti:

                                           

 

Mgr. Milan Čermák                                                          Mgr. Olga Krátká (Ředitelka MŠ Louny)

Pedagog (Bývalý ředitel ZŠ Prokopa Holého Louny)   

 

Budou tu pro vás!

Místní organizace ČSSD Louny zve občany na setkání s našimi členy vlády.

Výtvarná soutěž - Senior ART

Vážení přátelé,
dovoluji si Vás informovat z pozice předsedy poradního orgánu hejtmana ÚK, že za podpory Krajské rady ÚK ve spolupráci s předsedou Krajské rady seniorů ÚK Aloisem Malým byla vyhlášena soutěž pod názvem SENIOR ART 2014 viz. další info pod článkem!


Pavel Csonka
Předseda MO ČSSD Louny

Číst dál...

Jak se stát členem?

Členem strany může být každý občan bez rozdílu národnosti, náboženství a rasy či sociálního postavení, je-li starší osmnácti let a potvrdil-li podpisem přihlášky, že souhlasí s jejím programem a stanovami. Členem strany mohou být pouze fyzické osoby, které jsou občany České republiky.

Členství ve straně je neslučitelné se souběžným členstvím v jiné české politické straně nebo politickém hnutí, nebo kandidaturou na veřejnou funkci za takovéto organizace bez souhlasu příslušného orgánu strany, který je oprávněn schvalovat kandidátní listiny na tuto funkci. Každý člen má stejná práva a povinnosti a nesmí být diskriminován ani zvýhodňován z důvodu národnosti, rasy, pohlaví nebo věku.

O přijetí do strany žádá fyzická osoba místní organizaci ČSSD v místě svého trvalého pobytu. Pokud v tomto místě místní organizace není, předkládá svou žádost územně nejbližší místní organizaci v okrese, v jehož obvodu má svůj trvalý pobyt.

Nejjednodušší cestou je použít jednoduchý kontaktní formulář a uvést v lepší případě svůj telefonický kontakt a příslušný orgán ČSSD se pak s uchazečem spojí a dojedná s ním všechny potřebné záležitosti.

Dotazy, návrhy a připomínky

 

Vážíme si každého názoru našich spoluobčanů, pokud máte jakékoliv dotazy, návrhy a nápady, neváhejte se na nás obrátit. Váš hlas nezůstane nevyslyšen. Použijte náš jednoduchý kontaktní formulář, který naleznete níže.

Zachování LSPP (pohotovosti) Louny - MUDr. Petr Tyl

 

Dlouhodobě se vedou diskuze o tom zda rušit či v nějaké podobě zachovat institut neakutní lékařské pohotovostní služby. V současnosti jsou pro její zachování především představitelé územní samosprávy krajů a velkých obcí, pro zrušení jsou zástupci Společnosti urgentní medicíny a Sdružení praktických lékařů. Za sebe se domnívám, že zde není paušální řešení,   že jsou místa, kde LSPP není dobré bez adekvátní náhrady rušit.

Číst dál...

Po 70.letech zpět ve straně, aneb životní příběh pana Václava Strachoty

                V březnu 2012 jsme na místní stranické schůze v Lounech měli jedinečnou možnost přivítat spolu s dalšími novými členy ve svých řadách pana Václava Strachotu. V 87 letech je plně odhodlán podílet se na rozvoji našeho města a kraje, a proto se vrací do řad sociálně demokratické strany. Proč se jedná o návrat? To se dovíme později. Všechny nás jistě příběh pamětníka lounského okresu zajímá. Z toho důvodu jsme se za panem Strachotou vypravili do Panenského Týnce.

Číst dál...

Rok 2014

Vážení voliči,

je tomu již delší dobu od krajských voleb, které převážily pomyslné misky vah na stranu levice. Stejně jako se tak děje po celé republice, i v našem kraji jsme za dobu našeho působení učinili výrazné pokroky v rozvoji Ústeckého kraje. Soustředěni na dění v našem regionu jsme si ale stále častěji vědomi útoků na naše zvolené kandidáty, kteří věnující se svým povinnostem čestně vzdorují začínajícím předvolebním nekalým praktikám.

Za nás členy OVV ČSSD Louny bych Vás chtěl tímto ubezpečit, že s příchodem tohoto „supervolebního roku“ jsme připraveni představit Vám pozitivní volební program a spolehlivé kandidáty. Nechceme se snižovat na úroveň opozičních stran a jejich ponižující špinavou taktiku politického boje. Vaše hlasy a srdce nechceme získat lží, ale chceme Vás přesvědčit naší prací a představit volební program směřující přímo k voličům a jejich potřebám. O našem regionu rozhodujme společně!

 

Bc. Jan Princlík

Člen OVV ČSSD Louny